سال جهش تولید با مشارکت مردم
امروز سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ۰۱:۵۶
 

اخبار

نگاهی به خدمات عام المنفعه بهداشت و درمان صنعت نفت در ایام نوروز

از برپایی اردوهای جهادی تــا کمک به بومیان مناطق

در روزهای منتهی به پایان سال و ایام نوروز، کادر درمان صنعت نفت فعالیت خود را دوچندان کرده اند و علاوه بر کمک رسانی به کارکنان، ارائه خدمات به بومیان منطقه را نیز همسو با مسؤولیت اجتماعی در دستور کار خود قرار داده و سعی در کمک رسانی به مناطق کمتر برخوردار و محروم داشته اند. بهداشت و درمان مناطق اهواز، بوشهر و خارگ، فارس و هرمزگان و آبادان در این زمینه پیش رو بوده و خدماتی را در قالب اعزام تیم پزشکی به اردوهای جهادی و برپایی چادرهای پزشکی در روستاهای محروم انجام داده اند. در ادامه مشروح این فعالیت ها را می خوانید:

بهداشت و درمان صنعت نفت اهواز، یکی از مناطقی است که همواره در ارائه خدمات به بومیان منطقه، همسو با مسؤولیت اجتماعی پیشتاز بوده است. مصداق این امر را می توان برگزاری 19 اردوی جهادی برای محرومیت زدایی دانست که اردوی جهادی پزشکی به روستای شبیشه از توابع شهر شیبان، اردوی جهادی پزشکی روستای بردیه سوسنگرد، واکسیناسیون سیار مناطق محروم اهواز، اردوی جهادی پزشکی روستای سلامات بویرده و... از مهم ترین آنها به شمار می رود. بهداشت و درمان صنعت نفت اهواز، برای کمک رسانی بهتر به کاروان راهیان نور، درمانگاه پزشکی یادمان شهدای چذابه و پست امداد پزشکیاری یادمان شهید هاشمی هورالعظیم را به همت پایگاه مقاومت بسیج بهداشت و درمان صنعت نفت اهواز و همکاری واحدهای مختلف این مجموعه شامل واحدهای درمانی و پشتیبانی، راه اندازی کرده است.  برپایی این دو مکان برای خدمت رسانی به زائران جبهه های نور در سنوات گذشته نیز انجام می شد؛ اما در دو سال اخیر به علت همه گیری بیماری کووید 19 و برگزار نشدن اردوهای راهیان نور متوقف شده بود؛ اما امسال با وجود اعلام دیرهنگام بازگشایی مناطق جنگی، با هماهنگی درون بخشی و نیز بین بخشی این دو درمانگاه به نحو احسن و با کیفیتی بالاتر از سال های قبل راه اندازی شده است. در درمانگاه چذابه همه روزه از ساعت 8 صبح لغایت 5 بعدازظهر، یک پزشک، یک پرستار و دو راننده و در پست امداد یادمان شهید هاشمی آمبولانس به همراه راننده و پزشکیار باتجربه مستقر است. برای اجرای این دو طرح، شرکت ملی حفاری ایران با در اختیار قرار دادن کاروان سیار خدمات درمانی، بهداشت و درمان ماهشهر با اعزام نیروی پزشک و پرستار، بهداشت و درمان آبادان با اعزام پزشک و بهداشت و درمان گچساران و مسجدسلیمان نیز با اعزام نیروی پرستار همکاری بسیار خوبی داشته اند. تامین دارو، تجهیزات پزشکی سرمایه ای و مصرفی نیز از سوی بهداشت و درمان صنعت نفت اهواز انجام شده و بخش اعظم نیروی انسانی پزشک و پرستار حاضر در این طرح نیز از همکاران داوطلب بسیجی بهداشت و درمان صنعت نفت اهواز بوده اند.
برگزاری 10 اردوی جهادی
بهداشت و درمان صنعت نفت آبادان نیز به منظور کمک رسانی به بومیان منطقه همسو با اهداف مسؤولیت اجتماعی در سال گذشته 10 اردوی جهادی برگزار کرده که از جمله آن می توان به اعزام یک دستگاه آمبولانس به مناطق محروم آبادان، روستای صیداویه به همراه پزشک، بهیار، ماما و توزیع دارو به نیازمندان به صورت رایگان، اعزام اکیپ پزشکی و یک دستگاه آمبولانس به منطقه محروم تنگه 2 آبادان و توزیع دارو رایگان به بیماران نیازمند، اعزام اکیپ پزشکی و یک دستگاه آمبولانس به منطقه محروم چذابه و توزیع رایگان دارو به بیماران نیازمند و اعزام اردوی جهادی پزشکی بهداشت و درمان صنعت نفت آبادان به مناطق عملیاتی چذابه اشاره کرد.  اعزام تیم پزشکی درمانی بهداشت و درمان صنعت نفت آبادان با هدف ارائه خدمات درمانی دارویی به مناطق محروم چذابه از دیگر اقدام های انجام شده از سوی این بهداشت و درمان صنعت نفت به شمار می رود که این خدمات رسانی در ایام نوروز نیز ادامه داشته است.
برپایی پایگاه واکسیناسیون
بهداشت و درمان صنعت نفت فارس و هرمزگان نیز همسو با دیگر مناطق، خدمات متنوعی در زمینه مسؤولیت اجتماعی ارائه کرده از آن جمله می توان به اعزام تیم امداد پزشکی 4 نفره(پزشک، پرستار، پزشکیار و راننده آمبولانس) بهداشت و درمان صنعت نفت فارس و هرمزگان در قالب یک دستگاه آمبولانس به همراه دارو و ملزومات درمانی، ارسال کمک های اهدایی کارکنان این بهداشت و درمان (شامل محتوای مواد غذایی، مواد بهداشتی، پتو و لباس گرم) به مناطق زلزله زده و سیل زده استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان و شهرستان سی سخت در 6 نوبت، برپایی میز خدمت به منظور خدمات رسانی به عموم در درمانگاه ها و مناطق سطح شهر شیراز و تهیه و ارسال کمک های مومنانه برای قشر مستضعف سطح شهر شیراز و حومه اشاره کرد. دیگر خدمات ارائه شده از سوی این بهداشت و درمان صنعت نفت عبارت است از: ارائه خدمات بهداشتی و درمانی محدود به بومیان منطقه فارس و هرمزگان، برپایی پایگاه واکسیناسیون در درمانگاه شماره 2 این مرکز و انجام واکسیناسیون کارکنان رسمی، قراردادی و پیمانکاری این مرکز و عموم، انجام واکسیناسیون دیگر مناطق صنعت نفت در سالن امام حسن مجتبی در شیراز و پوشش واکسیناسیون عموم همسو با اجرای مسؤولیت اجتماعی و اخلاق حرفه ای. اردوی جهادی درمانی نیز به همت تیم درمان بسیج بهداشت و درمان صنعت نفت فارس و هرمزگان و با همکارى پایگاه شهید شوشترى در مناطق زاچ، داربست و روستاهاى محروم شهر لیردف نیز برگزار شده که در این اردوی 5 روزه، یک پزشک و یک پرستار از حوزه سلامت با رعایت کامل دستورعمل های بهداشتی، خدمات لازم را به مراجعان ارائه کردند و خدمات پزشک عمومی، آموزش بهداشت فردی، غربالگری سلامت و تست رایگان کرونا در نظر گرفته شده است.
کمک رسانی به بومیان بوشهر و خارگ
بهداشت و درمان صنعت نفت بوشهر و خارگ نیز از این وادی امر مستثنا نبوده و در ایام نوروز نیز خدمات رسانی به بومیان منطقه را متوقف نکرده است. گویای این امر فعال بودن تمامی واحدهای کلینیکی، پاراکلینیکی، اورژانس و بستری حتی کلینیک های تخصصی (جراحی، داخلی، زنان و زایمان، اطفال و بیهوشی) است. به گفته سعید گران پی، رئیس بهداشت و درمان صنعت نفت بوشهر و خارگ تعداد مراجعان غیرشرکتی بیمارستان توحید جم در قالب مسؤولیت های اجتماعی از ابتدای نوروز 1401 به مدت 15 روز عبارت است از: 3 هزار و 732 نفر پذیرش پزشک عمومی، یکهزار و 301 نفر پذیرش پزشک متخصص، 802 نفر مراجعه به آزمایشگاه، 351 نفر مراجعه به رادیولوژی، 241 نفر مراجعه به سونوگرافی، یکهزار و 22 نفر خدمات اورژانس و سرپایی و 173 نفر خدمات جراحی و خدمات آمبولانس به مدت 6 روز برای کاروان راهیان نور. او به تعداد مراجعه کنندگان غیرشرکتی در بهداشت و درمان صنعت نفت خارگ اشاره می کند و می گوید: از ابتدای امسال تا 14 فرودین، پذیرش 7 بیمار در اتاق عمل، 53 نفر در زایشگاه، 492 نفر پذیرش سرپایی، پذیرش 526 نفر در آزمایشگاه، 102 نفر بستری موقت در اورژانس، 193 نفر اورژانس سرپایی و 217 نفر کلینیک تخصصی ثبت شده است.

مشعل

۲۱ فروردین ۱۴۰۱ ۰۸:۵۵
تعداد بازدید : ۲۹۸

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید